fbpx


Stephen King to amerykański pisarz, głównie literatury grozy. Jeden z najbardziej poczytnych i od 1981 roku najwięcej zarabiający pisarz na świecie. Jest autorem horrorów takich jak: „Carrie”, „Christine”, „Miasteczko Salem”, „To” i wielu, wielu innych.

Początki

King zaczął pisać swoje pierwsze powieści już jako młody chłopiec, za namową swojej matki. Jednak gdy wysłał swoje pierwsze opowiadanie do wydawcy, nie zostało ono dobrze przyjęte ani opublikowane. Później King zajmował się gazetką dla mieszkańców wraz ze swoim bratem. A gdy był starszy pisał felietony do gazety studenckiej. Rok po zakończeniu edukacji, poślubił swoją żonę, Tabithę. Jednak wtedy pojawiły się duże problemy finansowe w jego rodzinie i Stephen, oprócz nauczania angielskiego w szkole, wznowił pisanie opowiadań. Niedługo po tym, jak druga powieść Kinga została opublikowana, jego matka zmarła na raka. Miał też bardzo poważne problemy z alkoholem, przez ponad dziesięć lat. Swój portret jako ojca alkoholika umieścił w powieści pt. „Lśnienie”. Nie przyznawał się jednak do tego przez wiele lat, nawet przed sobą.

Znalezione obrazy dla zapytania king książki

Horrory, lecz nie tylko

Stephen King napisał też powieść dla osób, które mniej interesują się horrorami lub przerażającymi potworami. Tytuł to „Misery” i nawiązuje on do powieści, które pisze główny bohater książki – Paul Sheldon. Ulega on nieszczęśliwemu wypadkowi. Znajduje go kobieta, która jest fanką pisanych przez niego historii o Misery. Później jednak okazuje się, że tak naprawdę to chora psychicznie kobieta i zaczyna manipulować mężczyzną. Więzi go u siebie w domu, a on ma prawo tylko do pisania opowiadań. W zamian za to dostaje od kobiety leki, jedzenie i wodę. Książka trzyma nas w napięciu do ostatnich stron. „Misery” to bardzo przemyślany i polecany thriller psychologiczny.

Podobny obraz

„Cmętarz Zwieżąt”

Błędy ortograficzne w tytule są oczywiście celowe i są ważną częścią historii. W powieści chodzi o cmentarz, na którym pochowane są zwierzęta. Ale tylko teoretycznie. Każdy pupil pochowany w tamtym miejscu wraca do świata żywych. Pewnego razu zdarza się to rodzinie, która niedawno wprowadziła się do miasteczka. Ich kot niestety nie został nauczony, że nie przechodzi się przez ulice, gdy jeżdżą auta. Wtedy przeprowadzka bohaterów staje się początkiem ich końca.

Więcej na ten temat pisze w swoim artykule Panna Muriel:

Cmętarz Zwieżąt opiera się przede wszystkim na przerażeniu ludzi tym co nieznane. Chyba największą nieznaną, czymś, co budzi w nas obawę jest właśnie śmierć. Jest ona ważnym motywem powieści i powodem dla których bohaterowie podejmują, nie zawsze szczęśliwe decyzje. Również w Cmętarzu, King raczy nas świetnym klimatem, dobrze zarysowanymi bohaterami oraz ludzkim szaleństwem.

Podobny obraz

Ekranizacje

Filmów, które powstały na podstawie książek Kinga, jest bardzo wiele. Praktycznie co roku można spodziewać się ekranizacji, która w jakiś sposób połączona jest z dziełem pisarza. Ostatni film, który ukazał się na podstawie książki Kinga miał tytuł „To” i odniósł bardzo duży sukces. W 2017 roku pojawiła się też, w postaci filmu, kontynuacja serii powieści pt. „Mroczna Wieża”.

Więcej na temat wybranych powieści Stephena Kinga dowiecie się w artykule Panny Muriel tutaj: http://fandoms.pl/330360/stephen-king-dla-poczatkujacych

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Szukasz więcej ciekawych artykułów związanych z fandomami? Chcesz wziąć udział w ciekawych dyskusjach, sprawdzić swoją wiedzę i wygrywać atrakcyjne nagrody? A może chcesz, by Twój artykuł pojawił się na tej stronie? Zarejestruj się już teraz na http://fandoms.pl i napisz Twój post – najlepsze pojawią się także na tym portalu!


X