fbpx


Lubię
Lubię Kocham Haha Wow Smutek Złość

Myjąc zęby czy podlewając trawnik rzadko myślimy o tym, że woda pitna jest cennym surowcem. Tymczasem w XXI wieku jej deficyt może być najpoważniejszym problemem świata. Zasoby bezpiecznej do picia wody kurczą się błyskawicznie, podczas gdy na Ziemi jest coraz więcej ludzi, którzy mają coraz większe potrzeby.

Ziemia jest nazywana błękitną planetą. To z powodu mórz i oceanów, które pokrywają prawie 3/4 powierzchni naszego globu. Ale ogromna większość wody na Ziemi jest słona. Tylko 3% zasobów stanowi woda słodka, której 70% uwięzione jest w lodowcach. Oznacza to, że woda dostępna do picia to zaledwie 1% światowych zasobów wodnych!

Ponad miliard ludzi nie ma dostępu do wody zdatnej do picia, a 2,6 miliarda ludzi żyje w złych warunkach sanitarnych. Cierpią głównie mieszkańcy Afryki i Azji. Co roku ponad milion dzieci umiera na biegunkę i inne choroby wywołane spożyciem skażonej wody lub brakiem dostępu do sanitariatów. Każdego dnia miliony kobiet i dzieci poświęcają godziny na wędrówkę po wodę, która często jest bardzo złej jakości, jednak nie mają innego wyboru.

Zapotrzebowanie na wodę rośnie w ogromnym tempie, jest nas bowiem coraz więcej. Ziemię zamieszkuje już prawie 7 miliardów ludzi, a w 2050 roku liczba ta przekroczy 9 miliardów. Wzrost zapotrzebowania wynika też ze wzrostu standardu życia, zmiany rodzaju konsumowanej żywności i zwiększenia produkcji energii. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego ile wody jest potrzebne do wyprodukowania np. naszego obiadu. Do produkcji 1 kg wołowiny potrzeba ok 15 000 l wody, dla porównania 1 kg drobiu to ok. 4 000 l. Jedna filiżanka kawy oznacza zużycie 140 l wody, dla porównania filiżanka herbaty tylko 30 l wody. Nasze codzienne wybory mają więc realny wpływ na wykorzystanie zasobów wody.

Tymczasem wody nie przybywa. Wśród efektów globalnego ocieplenia są powodzie i susze, które sprawiają, że kolejne społeczności nie będą miały dostępu do wody.

Amerykanin zużywa dziennie średnio 500 litrów wody, a Polak – 190. Przeciętny Afrykanin ma do swojej dyspozycji jedynie 47 litrów wody dziennie, a najbiedniejsi mieszkańcy krajów rozwijających się często jedynie 5-10 litrów. To tyle, ile zużywamy przy jednym pociągnięciu za spłuczkę. Pamiętaj, że możesz skutecznie ograniczyć zużycie wody zwracając uwagę na tak prozaiczne czynności, jak np. zmywanie naczyń czy kąpiel. Pomożesz nie tylko Planecie, ale i zaoszczędzisz pieniądze.

Dostępna woda często nie jest dobrej jakości. Skażona woda jest przyczyną takich chorób jak cholera, dur brzuszny, filarioza, jaglica czy ślepota rzeczna. Niektóre rejony świata borykają się z problemem zatrucia wody substancjami toksycznymi. Według ONZ codziennie do wody trafiają 2 mln ton ścieków. W krajach rozwijających się 70 % ścieków przemysłowych wypuszczanych jest do wody.

Staramy się pomagać jak możemy, a dodatkowo nie tylko Was edukować, ale i motywować do dbania o planetę! Podczas naszej akcji #RatujSwiat nagradzamy tych, którzy działają na co dzień i pokazali to na swoich kontach na Instagramie! Kolejne dwie osoby wygrywają wyjątkowe bilety na Young Stars Festival 2019! 

Wszystkie zasady znajdziecie tutaj -> #RatujSwiat razem z Nami i zgarniaj nagrody!

Mamy dwóch kolejnych zwycięzców – odezwaliśmy się do nich w wiadomości prywatnej na Instagramie 🙂 Gratulujemy i liczymy na kolejne zgłoszenia!Oceń ten post

Lubię
Lubię Kocham Haha Wow Smutek Złość
Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

X