fbpx


Andrzejki to tzw wieczór wróżb odbywający się z 29 na 30 listopada – czyli już dzisiaj! W Polsce mają one bardzo długą tradycję. Dawniej to tylko panie obchodziły to święto. Panny, które chciały wyjść niedługo za mąż, wróżyły sobie właśnie na temat przyszłego męża. Jak będzie wyglądał, jaki będzie miał charakter itp., natomiast mężczyźni obchodzili Katarzynki, które przebiegały podobnie.

Foto: dwormariaantonina.pl

Dzisiaj to święto wygląda całkiem inaczej. Obchodzą je kobiety i mężczyźni. Organizowane są imprezy, najczęściej domówki lub zabawy w niektórych szkołach połączone z niewinnymi wróżbami. Andrzejki są ostatnim momentem na zabawę przed adwentem. Mimo to, niektórzy bawią się w tym okresie co nie jest zabraniane, bo adwent to czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie.

Tak jak dorośli, dzieci i młodzież również korzystają z możliwości świetnej zabawy. W każdym wieku wygląda to całkiem inaczej. Przybliżymy wam jak wyglądają imprezy w różnych etapach życia.

Foto: porkom.com.pl

Małe dzieci najczęściej imprezują w szkole. Razem z nauczycielami w czasie lekcji organizują zabawę, podczas której przebierają się za różne postacie z bajek, księżniczki czy nawet czarownice. Mogą także skorzystać z wróżb organizowanych przez starszych kolegów ze szkoły.

Z kolei młodzież odpuszcza sobie przebieranie i wróżby, a raczej skupia się na dobrej muzyce i oczywiście dobrym wyglądzie. Zmieniają się priorytety, więc korzystają z tego zarówno w szkole podczas dyskotek i nocy filmowych, jak i w domu podczas domówek. Sporadycznie zdarza się organizować wróżby, ale podchodzą do nich z wielkim dystansem.

Foto: wykop.pl

Dorośli rezygnują z wróżb, nie interesuje ich taki rodzaj zabawy. Stawiają raczej na proste imprezy, najczęściej w lokalach, aby nie stresować się przygotowywaniem. Ubierają szykowne kreację i bawią się do rana. Taki mniejszy sylwester, gdzie czasem zdarzają się nawet fajerwerki.

Najpopularniejszą wróżbą jest lanie wosku przez dziurkę od klucza czy obierki od jabłka. Dzieci oczywiście mają wróżby typu przebij serce szpilką, gdzie po drugiej stronie znajduje się imię płci przeciwnej, losy czy też ciasteczka z wróżbą, które dobrze przyrządzone są bardzo smaczne!

A Wy? Obchodzicie Andrzejki i robicie wróżby?

Autor: Dominika
Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

X